Haber

Surp Giragos Ermeni Kilisesi kapılarını depremzedelere açtı

Maraş’ta 10 ilde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin yol açtığı yıkımla başlayan dayanışma seferberliği sürüyor. Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Surp Giragos Ermeni Kilisesi, geçtiğimiz günlerde yedi yıl aradan sonra ilk Noel ayinine ev sahipliği yaptı ve bu kez kapılarını depremzedelere açtı.

VOA Türkçe’den Mahmut Bozarslan’ın haberine göre Depremden etkilenen Raif Faziletçi öğretmen, birkaç kesici eşya ile kilisede bir odada kalmaya başladı. Diyarbakır’da ağır hasara yol açan depremin ardından Faziletçi, çocuklarını Bismil ilçesindeki akrabalarının yanına bırakarak eşiyle birlikte kiliseye yerleşti.

Araçta 2 gece geçirdiklerini ve psikolojilerinin bozulduğunu vurgulayan Faziletçi, depremzedelerin birbirlerine destek olarak durduklarını söyledi.

KİLİSTE YEDİ AİLE YERLEŞİMİ

Deprem nedeniyle evlerine gidemeyen Faziletçi ailesi ve diğer 6 aile, turist olmadığı zamanlarda sessiz olan kiliseye yerleşti.

1980’lerden sonra terk edilen kilise, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek 2011 yılında ibadete açıldı. Ancak 2015’te Diyarbakır’da çıkan sokak çatışmalarında ağır hasar gören kilise yedi yıl kapalı kaldı. . Geçen yıl restore edilerek ibadete açılan kilise, yılbaşında da Noel ayinine ev sahipliği yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu